Chef för cybersäkerhet Maria Nordgren

18 Februari 2020 kl. 19.15–21.00

Chef för cybersäkerhet Maria Nordgren
Internet horror – vågar vi lita på molnet?

I början av februari 2019 presenterade Tieto en ny strategi för att svara mot kundernas krav på mer innovativa, säkra och datadrivna lösningar. I samband med det utsågs Maria Nordgren till ny chef för Tieto Security Services. Tieto slår nu ihop sig med norska jätten EVRY, och Nordgren fick ansvaret för den kombinerade säkerhetsportföljen.

Maria Nordgren har närmare 25 års erfarenhet inom branschen, bland annat i olika chefs- och ledningsroller inom F-secure.

– Säkerhet och tilltro för varumärken går hand i hand. Slutkonsumenten måste känna att deras personliga data hanteras på ett säkert sätt om de ska dela med sig av betal- eller personuppgifter. Även bland medborgarna finns högt ställda förväntningar på att offentlig sektor ska kunna erbjuda säkra tjänster. Där har vi ett viktigt jobb att göra tillsammans med våra kunder för att stärka förtroendet för IT-säkerheten i hela samhället.

(Ur tidningen Aktuell Säkerhet 11.04.2019)

Kom med och lyssna på Maria Nordgren berätta sanna historier från cybervärlden på Svenska Klubben 18.02.2020 med start 19.15. Kom även med på vår klubbsupé 18.00.


Plats
Svenska klubben
Strandgatan 4
65100 Vasa

Händelsekalender

 
Klicka på programtexten för mera information

Oktober

20.10
Programkväll

November

10.11
Programkväll
24.11
Klubbens valmöte